
ECO DIY:
10.03.2020

ZERO WASTE
odličovacie tampóny
Od nikoho z nás sa neočakáva, že začne žiť ekologickejšie hneď z jedného dňa na druhý. Ani ja som to takto neurobila. Moje snahy začínali malými a jednoduchými krokmi. Na nákup som začala používať výhradne látkové tašky, prípadne krabice z predajní, plastovú fľašu na vodu som vymenila za sklenenú a kávu so sebou som si vychutnávala z vlastnej termosky. Ako každý začiatočník, snažila som sa ušetriť čo najviac odpadu. Urobila som však aj nespočetne veľa chýb, ktoré mali presne opačný dopad ako som očakávala. (Ale o tom si povieme neskôr.)
Pred pár mesiacmi som sa rozhodla minimalizovať odpad aj vo svojej kúpeľni. Okrem toho, že som prešla z bežných šampónov, sprchových gélov, mydiel či telových mliek na prírodné produkty, obmedzenie sa týkalo aj spotrebného materiálu. Konkrétne išlo o odličovacie tampóny. Tých som, ako každá žena, nemala nikdy dosť. A odpad z nich bol ešte väčší. Preto som si našla ekologickejší spôsob odstraňovania nečistôt – odličovacie tampóny zo starých použitých uterákov a flaneliek.
Výroba takýchto ZERO WASTE odličovacích tampónov je naozaj jednoduchá a časovo nenáročná:
Čo budeme potrebovať?
-
látku – staré uteráky, bambusový velúr, flanel (alebo iné materiály prijemné pre vašu pokožku),
-
pohár (v závislosti od veľkosti tampónikov),
-
fixku, pero alebo kriedu,
-
špendlíky a nožnice,
-
ihlu a niť,
-
šijací stroj.
V prvom kroku si na vybranú látku obkreslíme pomocou pohára krúžky. Veľkosť krúžkov je ľubovoľná, podľa vlastných preferencií. Na jeden tampónik budeme potrebovať 3 krúžky. Na začiatok je vhodné vyrobiť si aspoň 6 tampónov, ktoré sa budú môcť jednoducho obmieňať.
Následne si krúžky vystrihneme a vrstvíme ich na seba po 3 kusy.
Tip: Pri výrobe odličovacích tampónov odporúčam využívať dva druhy materiálu, pričom prostredný krúžok by mal byť z mäkkšieho/jemnejšieho materiálu ako zvyšné dva krúžky.
Navrstvené krúžky uchytíme špendlíkmi a pomocou šijaceho stroja ich po obvode zošijeme dokopy.
V prípade, že nemáte doma šijací stroj, krúžky môžete zošiť ručne, avšak nie po celom obvode – je potrebné nechať medzeru, cez ktorú sa kruhy prevrátia, a tak ju následne zašiť (prípadne prišiť uško).
Ak chcete aj vy obmedziť zbytočný odpad vo vašej kúpeľni, tieto ZERO WASTE tampóny sú jednoduchým riešením. A ak sa vám tento môj DIY páčil, prípadne by ste sa chceli podeliť o svoje DIY tipy, neváhajte zanechať komentár!
Bianka xx