
Výhody
nosenia
rúška
- Necítiť zápach z neumytých
úst
- Nevidieť špinu medzi zubami
- Nevidieť akné, čierne bodky,
vyrážky
- Pomáha chudnúť (ješ menej)
- Šetrí make-up
Komentár:
17.03. 2020

Rúška - zbytočnosť či nutnosť?
To, že vírus COVID-19 zasiahol aj obyvateľov Slovenskej republiky, je už dávno známy fakt. Niektorí o jeho existencii vedeli už predtým (možno ešte skôr, ako sa objavil v samotnej Číne). Čo však niektorí jedinci nevedia je spôsob, akým sa koronavírus šíri a ako sa pred ním aspoň čiastočne chrániť. Týchto postupov ochrany je hneď niekoľko, avšak takým, ktorý najviac polarizuje spoločnosť je nosenie ochranných rúšok a masiek.
Časopis Journal of the American Medical Assotion (JAMA) uverejnil článok, v ktorom vedci opisujú, ako sa prenáša vírus COVID-19. V článku uviedli, že ku prenosu nedochádza len pri priamom kontakte s nakazeným (napríklad cez očnú sliznicu), ale aj kvapôčkovým spôsobom, t. j. výlučkami z horných dýchacích ciest pri kýchaní, kašľaní, smrkaní alebo pri reči. Kvapôčky sú teda hlavnou cestou prenosu koronavírusu, a práve masky sú účinné pri ich zachytávaní, čo znižuje pravdepodobnosť prenosu choroby. Vzhľadom na to, že v súčasnosti ešte nebol vyvinutý účinný liek na odstránenie vírusu, rúško predstavuje jedno z možných riešení ako sa nenakaziť. Nosenie rúška neslúži len ako ochrana pre zdravého jedinca, ale aj pre infikovaného, ktorý by ho mohol rozšíriť ďalej.
Ak existuje aspoň nejaké mizivé percento, že rúška znížia alebo zamedzia riziko nakazenia, prečo sa tomu bránime?
Druhí protipól spoločnosti tvoria ľudia, ktorí sa nechali zmiasť vlnou hoaxov a poplašných správ, ktoré, prirodzene, viedli k panike. Táto skupina obyvateľstva začala hromadne vykupovať rúška a ochranné prostriedky už pri prvej zmienke existencie koronavírusu. Teraz sa Slováci sa na sociálnych sieťach a fórach sťažujú, že ochranné prostriedkov je v lekárňach a iných predajniach nedostatok. Čo si však neuvedomujú je to, že rúška a respirátory nutne potrebujú hlavne lekári, zdravotné sestry a ošetrovatelia. Z toho dôvodu muselo (a musí) Ministerstvo zdravotníctva hľadať expresné riešenia na získanie ochranných prostriedkov pre nemocnice a zdravotné zariadenia.
S čím sa absolútne nestotožňujem, je nosenie jednorázových rúšok. Bežnému smrteľníkovi, ktorý je v domácej izolácii, sú zbytočné. Prestavuje to len zbytočný odpad, ktorý nemá svoje opodstatnené využitie. Bežné jednorázové ochranné rúška je možné použiť len JEDENKRÁT (prekvapivo), a to na dobu max. 8 hodín. Po použití je potrebné rúška vyhodiť. Na rozdiel od nich existuje ekologickejšia a ekonomickejšia alternatíva, ktorá prežije niekoľko použití.
Tí, ktorí si rúška nestihli zakúpiť alebo ich stihli spotrebovať, nemusia mať žiadne obavy. V posledných dňoch koluje po internete nespočetné množstvo návodov na zhotovenie rúšok, či už zo starých látok, utierok, servítok cez plienky až po filtre do vysávačov. Spôsobov je hneď niekoľko a ich výroba je naozaj JEDNODUCHÁ.
Stačí len využiť svoj voľný čas a nehľadať výhovorky, ale riešenia. 😊
Celý tento problém by som rada odľahčila a prirovnala k situácii, s ktorou sa môžeme stretnúť aj v domácnosti:
Predstavme si panvicu, v ktorej máme rozpálený olej. Postupne doň začneme pridávať zmrazené hranolky nasiaknuté vodou. Olej začne prskať a my automaticky ustúpime. Niektorí „profesionáli“ sa chránia pokrievkou od hrncov. A práve táto pokrievka funguje ako rúško. Zachytí odprsknuté kvapky oleja a chráni našu tvár a kožu pred popálením. Niektoré čiastočky sa cez ňu môžu dostať a mierne nás popáliť, no v celkovom výsledku sa nám nič hrozné nestane. Šanca na popálenie sa znížila.

Bianka xx
Ak sa vám článok páčil, pokojne mi zanechajte svoj názor. Rada si ho prečítam, poprípade otvoríme diskusiu.